atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

nauka jazdy
Mężczyzna

Nauka jazdy czyli jak zdobyć uprawnienia i jeździć bezpiecznie

Szkoły nauki jazdy bardzo często chwalą się swoimi osiągnięciami, to znaczy tym, że kursanci zdają egzamin już za pierwszym razem. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy to naprawdę jest najważniejsze. Oczywiście uzyskanie uprawnień to podstawa, trzeba jednak zadbać o to, aby ten, kto zasiada za kierownicą, jeździł przede wszystkim bezpiecznie.

Dobry instruktor

Dobry instruktor nauki jazdy powinien być osobą bardzo cierpliwą, z właściwym podejściem do kursantów. Na pewno powinien mieć w sobie coś z nauczyciela. Kiedy trzeba, musi zwrócić kursantowi uwagę dość stanowczo. Powinien jednak zrobić to w taki sposób, aby nie zniechęcić kursanta do dalszej nauki. Przecież każdy popełnia błędy. Jazda samochodem to wbrew pozorom bardzo trudna sztuka. Niektóre osoby, które zdały za pierwszym razem tego nie rozumieją. Trzeba pamiętać o tym, jak wielka odpowiedzialność ciąży na instruktorze nauki jazdy. To on jest odpowiedzialny za swojego kursanta, a także za samochód. Nauka jazdy może przebiegać w miłej i przyjemnej atmosferze, trzeba jednak mieć świadomość, że od kursanta wymaga się wielkiej pokory.

Szkoła nauki jazdy

Profesjonalna szkoła nauki jazdy postępuje etycznie i uczciwie wobec swoich klientów, czyli kursantów. Już na etapie zapisywania się na kurs klient powinien znać wszystkie koszty jakie będą z tym związane. Trzeba zaznaczyć, czy na przykład lekarz będzie płatny dodatkowo. Czy szkoła będzie pośredniczyła w spotkaniu z lekarzem? Takie rzeczy są dla kursantów bardzo ważne. Bardzo często kursanci to ludzie młodzi, którzy poświęcają się nauce, dlatego też nie mają wiele czasu na dodatkowe załatwianie formalności. Jeśli prawo jazdy robi starsza osoba, to znaczy ktoś, kto ma już rodzinę i swoje zawodowe obowiązki, tym bardziej nie chce później tracić czasu. Dlatego też warto wyjaśnić wszystko od razu i pozwolić klientowi wybrać właśnie tę ofertę albo ją odrzucić.

Prawo jazdy a umiejętność jazdy

Posiadanie prawa jazdy nie czyni jeszcze z nikogo perfekcyjnego kierowcy. Tak naprawdę trudno kiedykolwiek nazwać się perfekcyjnym kierowcą. Nawet po wielu tysiącach przejechanych kilometrów, można popełnić prosty błąd, który będzie miał bardzo negatywne konsekwencje. Za to młody kierowca bez doświadczenia może przez przypadek uniknąć poważnego błędu. Dlatego też za każdym razem wsiadając za kierownicę należy zachować zdrowy rozsądek i ogromną pokorę. Posiadanie uprawnień do kierowania samochodem nie oznacza wcale, że ten ktoś na pewno nie będzie miał wypadku. Niestety, wypadki się zdarzają. Nieszczęśliwe zdarzenia to czasem wina trudnych warunków atmosferycznych na drodze. Jednak bywa, że to kierowca zachował się brawurowo i nic nie jest w stanie go usprawiedliwić.