Posiadanie samochodu to nie tylko przyjemności i ogromne możliwości, lecz również wiele obowiązków. Jednym z najważniejszych jest regularna zamiana opon pomiędzy sezonami. O ile nikogo nie trzeba przekonywać do zamiany opon zimowych na letnie w czasie wiosny, to już jednak odwrotna sytuacja wzbudza często wiele wątpliwości.
Do jakiego samochodu pasują opony zimowe 185/60 r15?
Każdy doskonale wie, że opony zimowe w czasie wysokich temperatur bardzo szybko się degradują, więc żeby nie kupować zbyt często nowego kompletu, należy je wymieniać na wersję letnią. Co jednak w odwrotnej sytuacji?
Opony zimowe 185/60 r15 to jedne ze standardowych wersji ogumienia na rynku pod względem rozmiaru. Szerokość i wielkość felgi wskazuje, że doskonale taka opona sprawdzi się w przypadku niewielkich samochodów pokroju Opla Corsy czy też Skody Fabii, lecz również może być założona do niektórych samochodów segmentu C, czyli np. Opla Astry. Jeśli chodzi o profil, to w tym wypadku oznacza on stosunkowo wysoki komfort jazdy na takiej oponie.
Zalety opon zimowych
Co konkretnie sprawia, że opony zimowe są tak ważne dla każdego kierowcy? Z racji tego, że zima to naprawdę trudna pora roku pod względem prowadzenia auta, ogumienie zimowe zostało tak zaprojektowane, aby radzić sobie z nawet najtrudniejszymi przeszkodami. Jak to wygląda w szczegółach?
Jednym z większych zagrożeń dla letniej opony w czasie zimy jest aquaplaning. Wielu kierowców obawia się na drodze lodu, lecz to właśnie duża ilość wody jest poważnym zagrożeniem. Padający śnieg zostaje rozjeżdżony lub roztapia się w wyniku posypania go specjalnymi substancjami przez solarki. W efekcie tego na drodze pojawia się ogromna ilość wody, która powoduje utratę przyczepności w przypadku opony letniej. Opony zimowe znacznie lepiej radzą sobie z aquaplaningiem, dzięki czemu jazda na nich jest stabilniejsza.
Kolejną bardzo dużą zmianą względem opon letnich jest to, że zimówki są o wiele elastyczniejsze. Opona letnia pod wpływem niskiej temperatury sztywnieje, co zmniejsza jej stopień przylegania do podłoża. Wersja zimowa nie jest tak wrażliwa na takie zjawisko, dzięki czemu nawet podczas naprawdę silnych mrozów zachowuje swoją elastyczność, czyli dobrą przyczepność.
Na sam koniec warto jeszcze zauważyć, że opony zimowe charakteryzują się szczególnym i bardzo agresywnym bieżnikiem, dzięki czemu wgryzają się w śnieg, zapewniając naprawdę rewelacyjną przyczepność i stabilność prowadzenia się auta. Jest to bardzo ważne, ponieważ opona letnia może nie tylko nie zapewnić odpowiednio krótkiej drogi hamownia, lecz co bardzo ważne może nie pozwolić na stabilny tor jazdy w zakręcie.