Oświetlenie jest bardzo ważną częścią każdego samochodu. Obowiązkiem kierowcy jest utrzymanie świateł pojazdu w należytym stanie. Za niedopilnowanie tego obowiązku grożą surowe kary. Jednak nie powinniśmy kierować się wyłącznie groźbą kary. Światła w samochodzie są po to, żeby zapewnić nam bezpieczeństwo. Zapewniają również bezpieczeństwo innym użytkownikom ruchu drogowego. Jakie mamy rodzaje światła w samochodzie? Piszemy o tym w niniejszym artykule.
Jakie światła znajdziemy z przodu samochodu?
W większości samochodów przedni reflektor sprawia wrażenie, że znajduje się w nim tylko jedna żarówka. Jest to jednak błędne odczucie. W takim reflektorze jest kilka żarówek, które aktywują się w zależności od potrzeb. Jakie światła wyróżniamy z przodu samochodu? Podstawowym wariantem są światła pozycyjne. Używane są one do sygnalizowania pozycji samochodu. Zazwyczaj oznaczone są na desce rozdzielczej za pomocą dwóch symboli reflektorów, od których rozchodzą się promienie na przeciwległe boki. Podczas jazdy w ciągu dnia jesteśmy zobowiązani do włączenia świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej. Światła te oznaczone są symbolem reflektora z promieniami skierowanymi na dół. Nocna jazda w obszarach bez oświetlenia nakłada konieczność użycia świateł drogowych, czyli tzw. długich. Symbolem tych świateł jest reflektor z promieniami wychodzącymi poziomo.
Jakie światła z tyłu samochodu?
Z tyłu pojazdu znajduje się mniejsza liczba dostępnych świateł. Najważniejszymi z nich są światła hamowania. Uaktywniają się po wciśnięciu hamulca podstawowego. Mogą być również połączone z instalacją hamulca ręcznego. Znajdziemy je w tylnych reflektorach oraz w dodatkowym panelu widocznym w obrębie tylnej szyby. W tylnych reflektorach dostępne są również żarówki świateł pozycyjnych. W tej części widoczne są również światła cofania. Świecą barwą białą i aktywują się w momencie wybrania wstecznego biegu w pojeździe. Nieodłącznym elementem tylnych reflektorów są światła odblaskowe. Nie emitują one własnego światła. Świecą jednak światłem odbitym od innych pojazdów. Podczas kontroli sprawności działania świateł w pojeździe nie należy również zapominać o podświetleniu tylnej tablicy rejestracyjnej.
Kierunkowskazy i inne światła
Z przodu i z tyłu samochodu powinny znajdować się kierunkowskazy. Dodatkowe kierunkowskazy możemy znaleźć w przedniej części obu boków samochodu. Część modeli posiada kierunkowskazy wbudowane w lusterkach. Kierunkowskazy powinny świecić barwą pomarańczową w sposób pulsujący. Światła awaryjne korzystają z tych samych żarówek. Po ich włączeniu wszystkie dostępne żarówki powinny pulsować. Światła te służą do sygnalizowania awarii pojazdu innym uczestnikom ruchu. Nie powinny być wykorzystywane podczas zatrzymania i postoju w miejscach objętych zakazem. Do pełnego zestawu świateł dostępnych w samochodzie można jeszcze zaliczyć światła przeciwmgielne przednie i tylne. Z przodu używane są światła barwy białej. Z tyłu znajdziemy światła przeciwmgielne barwy czerwonej.