atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

jak rozkodować radio
Lifestyle

Jak rozkodować radio by go nie uszkodzić ?

Radia samochodowe wyposażone w fabryczny kod montowane były w autach po 2000 roku. Celem tego zabiegu było zabezpieczenie sprzętu przed ewentualną kradzieżą. W rzeczywistości okazało się to mało pomocne, gdyż rozkodowanie radia nie stanowi żadnego problemu dla złodzieja.

Jak rozkodować radio – sposoby

Obecnie istnieje kilka metod na odzyskanie kodu do radia. Jedną z nich jest wizyta na autoryzowanej stacji producenta. W tym celu należy przygotować numer VIN auta bądź numery z naklejki, który znajduje się na radiu. Za tą usługę nie płaci się.
Zdarza się, że dealer nie zawsze chce pomóc właścicielowi w odzyskaniu kodu, dlatego kolejnym sposobem jest wizyta u elektromechanika samochodowego, który za pomocą programu komputerowego uzyska kod.
Często zdarza się, że nie każde radio da się rozkodować w taki sposób. Wówczas trzeba odlutować procesor, odczytać kod i z powrotem go zalutować. Zabieg ten jest dość skomplikowany. W rezultacie za tą usługę można sporo zapłacić. Aby skutecznie unikać nieprzyjemności związanych z zablokowaniem radia warto poprosić serwisanta żeby zablokował funkcję żądania kodu.

Gdzie można znaleźć radiowy kod?

Przed wizytą w serwisie bądź w warsztacie samochodowym, należy koniecznie przejrzeć dokumentację radia samochodowego, bowiem kod do rozkodowania radia może być tam zapisywany. Z kolei w samochodzie sprowadzonym z zagranicy ów kod może być dostępny w briefie. Dokument ten znajduje się w wydziale komunikacji.
Osoby kreatywne mogą spróbować wygenerować kod na własną rękę. Dziś w internecie można bez problemu znaleźć odpowiednie strony, które oferują kalkulatory generujące kody po numerze seryjnym auta. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że metoda ta nie jest skuteczna w przypadku niektórych modeli radia.
Jeżeli nie jest się w stanie rozkodować radia przy pomocy kalkulatora, wówczas należy odczytać pamięć radia. Do tego celu przyda się odpowiedni programator, dzięki któremu można odczytać zapis pamięci w postaci pliku, co rezultacie będzie skutkowało odzyskaniem kodu.
Podczas generowania kodu na własną rękę trzeba uważać, gdyż często się zdarza, że internetowy kalkulator może podać nieprawidłowe cyfry. Wpisanie od trzech do dziesięciu razy błędnego kodu może skutkować trwałym zablokowaniem procesora.
Poszczególne osoby, które czują się na siłach mogą samodzielnie spróbować rozkodować radio. Warto jednak podczas próby ingerencji w elektronikę zachować należytą ostrożność, bowiem przy braku doświadczenia można dokonać więcej szkód niż pożytku, a ewentualna próba naprawy może okazać się bardzo kosztowna.