atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

Czym jest logistyka
Logistyka

Czym jest logistyka i co ma na celu jej działanie?

Logistyka jest aktualnie czymś, bez czego światowy przemysł i gospodarka nie byłyby rozwinięte do takiego poziomu. Dzięki jej istnieniu możemy śmiało wysyłać i zamawiać pożądane przez nas produkty i towary, gdyż cały łańcuch zdarzeń towarzyszących temu procesowi jest już zaplanowany.

W dzisiejszym świecie ważne jest, by wszystko było wykonywane szybko i prosto, a zarazem najbardziej opłacalnie. Nie ma co ukrywać, że właśnie od tego istnieją eksperci specjalizujący się w branży logistycznej. W teorii jest to praca, której realnie nie widać, natomiast bez niej transport towaru byłby jednym wielkim chaosem. 

Logistyka – co to jest?

Posługując się ogólnymi definicjami możemy stwierdzić, że logistyka to szereg na bieżąco planowanych procesów, mających na celu sprawną organizację łańcuchów dostaw, zarządzanie przewozami i kontrole zgodności przewozów towarów. Faktem jest, że wszystkie zabiegi wykonywane przez logistyków są tworzone głównie w celu sprawnego transportu towarów, przy uwzględnieniu jak najmniejszych kosztów obciążających firmę przewozową, a wręcz przeciwnie w jej celach zarobkowych. 

Zadaniem logistyków jest skrócenie czasu każdego etapu procesu przewozowego, począwszy od realizacji zamówień, przez pakowanie, aż po sam transport. Oprócz czasu jednak, ważne są koszty. Minimalizacja kosztów transportu jest kluczowym sposobem na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Oczywistą rzeczą jest również spoglądanie przez logistyków na warunki pracy osób transportujących towar po to, by przewóz nie był dla nich zbytnio obciążający i wymagający.

logistyka

Jakie podstawowe usługi oferują nam firmy logistyczne?

Osoby posiadające firmę produkcyjną z pewnością wiedzą, z jakimi kosztami wiąże się wyłączanie maszyn odpowiadających za wytwarzanie poszczególnych produktów. Większość danych firm nie dysponuje obszarem mogącym pomieścić zarówno halę produkcyjną, jak i ogromne magazyny. To właśnie takie przedsiębiorstwa często korzystają z ofert firm zewnętrznych. 

Podstawowe usługi logistyczne to transport towarów na paletach różnego rodzaju oraz jego magazynowanie. Odnośnie przewozu, jego typów jest bardzo wiele, a zależą one w głównej mierze od produktów, które chcemy przewozić. Oferuje się przewóz na paletach zwykłych bądź ponadgabarytowych lub oczywiście w niektórych przypadkach – bez palet. 

Magazynowanie również jest zależne od rodzaju towaru. W tym przypadku, głównym aspektem jest sposób przetrzymywania. Towar magazynować można w strukturze blokowej jeden na drugim bądź na regałach pionowych płytszych lub głębszych. Pierwsza propozycja zdecydowanie jest dla towarów odpornych na pęknięcia, łamania itp.

Jakie czynności muszą zajść w procesie transportu?

Dzięki logistyce, transport nie opiera się na zasadzie „wziąć i jechać”. Gdyby tak było, pojawiłoby się sporo problemów w kwestii ilości towaru czy opłacalności przejazdów. Zanim towar w ogóle wyjedzie z magazynu, jego ilość musi zostać dokładnie sprawdzona w systemie, a następnie znaleziona na odpowiednich regałach. Logistycy biorą pod uwagę również ilość palet mogącą znajdować się w samochodzie ciężarowym po to, by popularne ciężarówki nie jeździły praktycznie na darmo. Każdy przejechany kilometr niesie ze sobą spore koszty w postaci spalania, eksploatacji pojazdu, a także opłat drogowych. Logistycy starają się więc wybierać dla kierowców trasy jak najbardziej korzystne, uwzględniając przy tym możliwe przeszkody na drodze oraz różnego rodzaju opłaty celne.