atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa
Logistyka

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa?

Przepisy kodeksu drogowego dla wielu kierowców są niezwykle skomplikowane i niekiedy zupełnie niezrozumiałe. Częstym problemem jest np. wiedza dotycząca tego, jakie wyposażenie jest w aucie obowiązkowe i co trzeba w nim mieć. Przykładowo ogromna liczba kierowców kompletnie nie wie, czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa, czy też nie. Jak to zatem wygląda w szczegółach? Czy trzeba taką kamizelkę ze sobą wozić i czy za jej brak grozi mandat?

Co trzeba mieć według przepisów?

Zanim przejdzie się do tego, czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu, czy też nie, najpierw warto sobie zadać pytanie, jakie są inne, absolutnie obowiązkowe rzeczy, których brak może oznaczać nawet mandat, lub też niedopuszczenie do ruchu drogowego w przypadku nieprzejścia przeglądu.
Co zatem trzeba mieć w samochodzie? Do obowiązkowego wyposażenia samochodu zalicza się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Brak jednego lub drugiego elementu to możliwość otrzymania nawet kilkusetzłotowego mandatu.

Co warto mieć z uwagi na bezpieczeństwo?

Jak zatem widać, kamizelka odblaskowa nie jest wyszczególniona w przepisach dotyczących ruchu drogowego, jako obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Czy warto ją zatem mieć? Zdecydowanie tak, ponieważ nawet jeśli jej obecność nie jest obowiązkowa, to jednak zdrowy rozsądek nakazuje, aby takową posiadać. Jeśli się ją będzie miało, to przypadku wystąpienia awarii samochodu i po założeniu jej na siebie znacznie wzrasta bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze obok samochodu. Gdy jej się nie będzie miało, znacznie wzrasta ryzyko wypadku.
Kamizelkę odblaskową warto mieć z jeszcze jednego powodu. Chodzi o to, że co prawda nie jest ona obowiązkowa w Polsce, lecz jak się okazuje, w wielu krajach Unii Europejskiej już tak i za jej brak grozić będą bardzo poważne kary. Przykładowo wystarczy wyjechać za naszą zachodnią granicę do Niemiec, aby podczas kontroli otrzymać spory mandat właśnie z powodu nieposiadania kamizelki odblaskowej. Podobne kary otrzymać można również w Austrii, Francji, Hiszpanii, czy też we Włoszech.
Jakie jeszcze jest nieobowiązkowe, choć bardzo polecane wyposażenie samochodu? Oprócz kamizelki odblaskowej dobrze jest także mieć w swoim aucie apteczkę pierwszej pomocy, aby móc udzielić choćby i podstawowej pomocy medycznej, takiej jak opatrzenie ran. Oprócz tego auto powinno być wyposażone w koło zapasowe i lewarek, linkę holowniczą, oraz latarkę i saperkę. Dobrze mieć w samochodzie także podstawowy zestaw bezpieczników oraz żarówek, aby można było w trasie szybko wymienić taki uszkodzony element.