atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

samochody rodzinne
Motoryzacja

Samochody rodzinne — co jest ważne, na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Im bliżej terminu porodu, tym więcej przyszłych rodziców myśli o idealnym samochodzie rodzinnym. Czy wózek zmieści się w bagażniku? Czy system mocowania fotelików dziecięcych jest bezpieczny? Czy to musi być van, czy wystarczy kombi? Jakie samochody rodzinne są najlepsze?

Poduszka powietrzna pasażera — obowiązkowa dezaktywacja, jeśli niemowlę będzie siedzieć z przodu

Z reguły rodzice chcą mieć dziecko na siedzeniu pasażera obok siebie, abyś móc je uspokoić podczas podróży. Jest to szczególnie ważne, gdy jeden z rodziców podróżuje sam z dzieckiem. Montaż fotelika na fotelu pasażera jest dozwolony tylko wtedy, gdy poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona.

Wiele pojazdów oferuje opcję wyłączenia poduszki powietrznej pasażera za pomocą przełącznika obsługiwanego kluczykiem pojazdu.

Jednak w starszych pojazdach nie jest to takie proste i może być konieczna wizyta w warsztacie w celu wyłączenia poduszki powietrznej. Rachunek w wysokości kilkuset złotych nie jest tu rzadkością, a reaktywacja poduszki powietrznej znowu wiąże się z kolejnymi samymi kosztami.

Przed zakupem warto upewnić się, że wymarzony samochód oferuje opcję prostego wyłączenia poduszki powietrznej pasażera.

Bagażnik samochodowy

Po porodzie zapowiadane są częste wizyty u pediatry. Należy pamiętać, że, że te wizyty u lekarza odbywają się zazwyczaj w ciągu dnia, kiedy drugi rodzic jest w pracy. Wyciągnięcie z samochodu i tak już ciężkiego fotelika z dzieckiem krzyczącym z podniecenia na wąskim parkingu, a następnie próba wyciągnięcia z bagażnika wózka może być sporym utrudnieniem.

Zwykle nie stanowi to problemu w przypadku kombi lub pojazdów z obszernym bagażnikiem. W tym drugim wózki łatwo mieszczą się nawet bez konieczności ich składania – to ogromna wygoda.

Duży kufer ma też tę zaletę, że można w nim przebrać i przewinąć dziecko. Przebieranie się w bagażniku to frajda dla wszystkich dzieci. Łzy rzadko wysychają tak szybko. Ustępują miejsca entuzjazmowi nowej i ekscytującej sytuacji.

Samochody rodzinne — przestrzenne i bezpieczne

Gdy fotel kierowcy jest zablokowany w wygodnej odległości od kierownicy, na tylnym siedzeniu za nim musi być wystarczająco dużo miejsca, aby osoba dorosła mogła podróżować w miarę wygodnie, nawet na długich dystansach.

Skórzana tapicerka ma sens, jeśli nie jest to jasna skóra. Dużo łatwiej jest uwolnić tylne siedzenia z grudek brudu na butach dziecka po solidnej kąpieli w kałuży błota przy chodniku niż w przypadku tapicerki z tkaniny. Nawet plamy po soku i herbacie oraz resztki lizaka, które dziecko dostało od kelnera w pizzerii po posiłku, z łatwością można zetrzeć ze skóry. Strach przed rozdarciem skóry jest bezpodstawny — niewiarygodne jest, jakie obciążenia mechaniczne mogą wytrzymać skórzane fotele samochodowe bez najmniejszego uszkodzenia.

Należy zwrócić uwagę na system mocowania fotelików dziecięcych w pojeździe. Powinno się unikać typowych błędów w prowadzeniu pasów bezpieczeństwa. Fotelik powinien mocno przymocowany.

W letnich temperaturach klimatyzacja zapewnia relaksującą podróż rodzicom i dzieciom, zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Warto zainwestować w ten mały luksus, ale pamiętać, aby we wnętrzu utrzymywać umiarkowaną temperaturę.