atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

Bezpieczeństwo ładunku na statku RO-RO
Logistyka

Bezpieczeństwo ładunku na statku RO-RO

Obecnie ładunki mogą być transportowane na wiele różnych sposobów. Dużą popularnością cieszy się transport morski, głównie ten z wykorzystaniem statków RO-RO. Warto byłoby się dowiedzieć jakimi zaletami i cechami odznaczają się tego typu statki i kiedy okażą się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. To opłacalne przedsięwzięcie zwłaszcza przy transportowaniu maszyn z Chin. 

Co to system ro-ro?

System ro ro ma coraz większą grupę zwolenników, a to ze względu na podwyższony poziom bezpieczeństwa. Transportowane towary i maszyny są dobrze zabezpieczone i bez większych problemów trafiają do wyznaczonych adresatów na terenie Polski. Statek roro może być jednak wykorzystywany nie tylko do przewozu towarów, ale też pasażerów (typ pasażersko-towarowy). Często występuje w formie barki. 

Na świecie statki roro pojawiły się już w XI wieku, ale z każdym kolejnym stuleciem przechodziły znaczną metamorfozę. Obecnie rorowiec jest przystosowany do przewozu ładunków o dużych gabarytach (głównie tocznych) oraz samochodów i ciężkich maszyn. Mogą to być m.in. samochody ciężarowe oraz osobowe, ale też maszyny rolnicze i budowlane.

Załadowanie oraz rozładowanie ładunku na wspomnianych wyżej statkach jest banalnie proste, ponieważ wystarczy je wtoczyć oraz wytoczyć przy pomocy specjalnych furt. Sporym ułatwieniem są też dobudowane rampy. Dzięki temu cały proces przebiega sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z ustalonym wcześniej terminem.

Transport statkiem typu RO-RO

Transport ro ro daje zainteresowanym nieograniczone możliwości, ponieważ statek ro ro dzieli się na kilka różnych odmian. Najbardziej popularne to: ro-lo (ładunki są przewożone w systemie pionowym oraz poziomym), sto-ro (załadowanie ładunku jest równoznaczne z koniecznością wykorzystania ciężkich maszyn kołowych, istotne jest też skorzystanie z ramp i podnośników), ro-pax (transport o charakterze pasażersko-samochodowym), con-ro (połączenie statku ro ro oraz kontenerowca) i statki hybrydowe (łączą w sobie wiele różnych konfiguracji, np. sto-ro z ro-lo).

Jak widać ostateczna decyzja w tym zakresie będzie uzależniona od kilku ważnych czynników, m.in. od charakteru realizowanych przewozów, typu ładunku i jego gabarytów czy też potrzeb inwestorów. 

Bezpieczeństwo statków typu ro-ro

Realizując kompleksowy import z Chin warto wziąć pod lupę wspomniany wyżej transport ro ro, dzięki któremu ładunki nie zostaną w żaden sposób uszkodzone oraz narażone na poważne awarie i usterki techniczne. Statek typu ro ro jest wyposażony w rozmaite zabezpieczenia i obsługiwany przez wykwalifikowanych pracowników. To wszystko sprawia, że przewożone towary są bezpieczne i nie będą się samoczynnie przemieszczać (nawet podczas bardzo długiego transportu). Takie statki odznaczają się wieloma zaletami, w tym:

  • elastycznością stosowania w szeroko pojętym łańcuchu logistycznym,
  • różnymi możliwościami (kilka odmian),
  • łatwym i sprawnym załadunkiem przewożonego towaru,
  • skróceniem i uproszczeniem procesu przeładunku,
  • mniejszymi wymaganiami w przypadku infrastruktury portowej.

Jeśli zainteresowani nigdy wcześniej nie korzystali z tej formy transportu morskiego powinni się nad tym dogłębnie zastanowić. Na samym początku przyjdzie jednak dobrać odpowiedniego pośrednika przy imporcie z Chin, dzięki któremu towary dotrą do wyznaczonego punktu na terenie Polski. Transportowanie ładunków statkami typu ro ro jest uważane za niezwykle bezpieczne, wygodne i elastyczne. Skorzystają na tym zarówno osoby początkujące, jak i dysponujące wieloletnim doświadczeniem w branży.