atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

ubezpieczenie OC
Lifestyle

Kiedy można spodziewać się zwrotu składek za ubezpieczenie OC?

Jedyną w Polsce polisą samochodową, która jest objęta obowiązkiem jest ubezpieczenie OC. Każdy właściciel, którego pojazd jest zarejestrowany musi opłacić składki raz w roku. Jeśli kierowca zostanie przyłapany na braku aktualnego OC, zostają na niego nałożone bardzo wysokie kary finansowe. Bywają jednak sytuacje, w których ubezpieczalnie zwracają składki swoim klientom. Jak to możliwe?

Co wpływa na wysokość stawek OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają wysokości składek OC dla każdego kierowcy indywidualnie. Biorą przy tym pod uwagę przeróżne czynniki. Przede wszystkim są to informacje dotyczące nas samych jako kierowców oraz naszych samochodów. Na wysokość stawki wpływ mają m.in. dane techniczne pojazdu, czyli jego marka, rok produkcji, pojemność silnika. Istotne dla ubezpieczyciela są też informacje o samym kierowcy, czyli jego wiek, długość posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, a także stan cywilny. Największy jednak wpływ na wysokość tej stawki, jak i ewentualnych zniżek jest historia naszej jazdy, czyli to, czy w przeszłości powodowaliśmy stłuczki, wypadki i kolizje.

Kiedy składki ubezpieczeniowe mogą zostać zwrócone?

Istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel może zwrócić składki OC za samochód. Ma to miejsce w momencie zakupu używanego auta, którego poprzedni właściciel opłacił wyższe stawki, niż nowy właściciel płaciłby po rekalkulacji. Różnice mogą być naprawdę spore, więc zawsze warto z tego skorzystać. Wystarczy po zakupie samochodu zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego z prośbą o rekalkulację stawek. Jeśli okaże się, że do końca okresu ubezpieczeniowego pozostało jeszcze sporo czasu i wszystko pójdzie zgodnie z planem, można uzyskać zwrot części składek.

Zmiana ubezpieczalni

Okazję na rozwiązanie umowy z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym mamy przy okazji zakupu używanego pojazdu. Bez przeszkód mamy prawo zakupić nową polisę u konkurencji. Aby tego dokonać wystarczy zrobić szczegółowe rozpoznanie rynku i samodzielnie dokonać kalkulacji stawki OC, jaką przyjdzie nam płacić w innych miejscach. W tym celu można użyć porównywarki albo kalkulatora OC. To proste narzędzie, które po wypełnieniu formularza kluczowymi informacjami, wyświetla listę ofert u wielu ubezpieczycieli, wyszczególniająca te najkorzystniejsze. Można od razu dokonać zakupu polisy, wszystko bez wychodzenia z domu i w ciągu kilku minut.