atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

Klasy ogumienia w pojazdach rolniczych
Motoryzacja

Klasy ogumienia w pojazdach rolniczych – co warto wiedzieć?

Każdy kierowca wie bądź wiedzieć powinien, jak ważny jest wybór opon samochodowych. W końcu wpływa on na komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. Niestety w przypadku pojazdów rolniczych ten element jest często bagatelizowany, a przecież tak nie może być. Opony muszą być wydajne. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, jak znaleźć dobre opony. Przedstawimy Wam też klasy ogumienia w pojazdach rolniczych.

Dlaczego tak ważny jest wybór opon do pojazdów rolniczych?

Dobre opony rolnicze są niezbędne i choć brzmi to jak truizm, to jednak wiele osób o tym zapomina, a przecież odpowiednio dobrane opony zapewniają zdecydowanie lepszą wydajność. Dodatkowo mniej ubijają glebę. Oczywiście kolejnym ważnym elementem jest fakt, iż pozwalają na większą oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Nie trzeba chyba przypominać, że jeżeli bieżnik ściera się zbyt szybko bądź w Waszym pojeździe opony mają już bardzo starty bieżnik, to ten fakt niezwykle negatywnie wpływa na ekonomię jazdy. Wzrasta zużycie paliwa i uślizg. A chyba żadnego rolnika nie trzeba przekonywać, że sprawienie, aby zbiory były opłacalne nie jest łatwe, dlatego też tak ważny jest wybór opon, bo rzeczywiście wpłynie na ekonomię jazdy. Pamiętajcie, że nowoczesne ciągniki czy inne maszyny rolnicze mają dużą moc i potrzebują naprawdę świetnego ogumienia. Szacuje się, że jeżeli ogumienie będzie idealnie dobrane do maszyny, można zaoszczędzić nawet 12% paliwa.

Czym kierować się przy wyborze opon rolniczych?

Przy wyborze opon rolniczych nie można kierować się ceną. Na pewno liczy się trakcja i poprzez trakcję rozumiemy zdolność przenoszenia mocy silnika na ruch maszyny. W ten sposób można uniknąć buksowania w polu, co oczywiście wpływa negatywnie na glebę. Kolejnym ważnym elementem jest zużycie paliwa, ale i ono jest ściśle powiązane z trakcją. Do tego zwróćcie uwagę na to, jaki występuje poziom ugniatania gleby. Każdy producent podaje też, ile wynosi przebieg opony w całym okresie eksploatacyjnym i oczywiście tutaj zasada jest jedna, im jest większy, tym oczywiście lepiej. Dla przedłużenia efektywności należy zwrócić jeszcze uwagę na aspekt, który określa się zdolnością opony do samoczyszczenia. Na pewno zatem nie należy oszczędzać na oponach i wybierać te klasy premium. Opony rolnicze w AlleOpony24.pl to gwarancja zadowolenia i dobrych cen.

Radialne czy diagonalne – co wybrać?

Na rynku można zakupić dwa rodzaje opon rolniczych, a dokładnie radialne i diagonalne. W tym przypadku można pokusić się o stwierdzenie, iż różnią się one tylko budową wewnętrzną. Opony radialne mają charakterystyczny kort osnowy, który jest ułożony prostopadle do kierunku obracającej się opony. Z kolei opony diagonalne mają wielowarstwową budowę osnowy, gdzie kort ułożony jest zawsze pod kątem ostrym, biorąc pod uwagę kierunek obrotu. Większość producentów nowoczesnych maszyn stawia na typ radialny, który rzeczywiście zmniejsza zużycie paliwa, ale też degradacji gleby.

Kategorie opon radialnych

Producenci oferują dwa rodzaje opon radialnych. Można zdecydować się na klasę IF oraz VF. Wpływają one na bezpieczną pracę, nawet przy zastosowaniu niższego ciśnienia. W ten sposób spalanie paliwa, nawet na nierównym czy nieutwardzanym terenie jest mniejsze. Zwiększa się też przyczepność do podłoża maszyny rolniczej. To z kolei przekłada się na zmniejszenie ryzyka poślizgu, co w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo. Przy wyborze opon musicie też wiedzieć, że w specyfikacji produktu producenci dokładnie opisują optymalne parametry użytkowania opon i jeżeli będziecie trzymać się tych wskazań, to rzeczywiście okres eksploatacji może się znacząco wydłużyć. Koniecznie musicie montować luzy na drążkach, ale nie tylko, bo także na zużytych łożyskach zwrotnic. Nie możecie doprowadzić do uzyskania zbyt wysokiego ciśnienia w oponie. A na końcu musimy jeszcze wspomnieć, że należy we właściwy sposób przechowywać ogumienie i nie może być ono narażone na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych, mrozu czy też deszczu.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad. Dzięki temu zmniejszycie koszty pracy i zapewnicie sobie optymalną wydajność maszyn rolniczych.