atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

kombi czy sedan
Lifestyle Rozrywka

Kombi czy sedan – co będzie lepsze?

Podczas kupowania samochodu trzeba zwrócić uwagę na olbrzymią ilość jego cech i parametrów. Oprócz jednak silnika, modelu czy też nawet wyposażenia, niezwykle ważną sprawą jest to, jakie będzie podwozie kupowanego samochodu. Bez wątpienia najpopularniejsze jego rodzaje to sedan i kombi. Powstaje jednak pytanie, które z nich będzie lepsze?

Charakterystyka sedana

Sedan to najbardziej klasyczny, elegancji wręcz rodzaj bryły samochodu. Jest to model auta trójbryłowego, czyli takiego, który posiada trzy wyraźnie oddzielające się wizualnie segmenty. Mowa tu jest o silniku, kabinie, oraz bagażniku, który nie posiada szyby i zamontowany jest poniżej linii dachu. Z racji tego, że sedan uważany jest za najbardziej klasyczny rodzaj nadwozia, stosowany jest w autach premium.
Jakie są jednak wady lub zalety takiego samochodu od strony użytkowej? Dużą zaletą tego typu samochodu jest z pewnością jego naprawdę olbrzymia przestrzeń bagażowa. Dzięki temu, że jest ona całym trzecim segmentem pojazdu, zmieści się w niej bez trudu nawet największa rodzina jadąca na wakacje. Jeśli chodzi o wady, to sporą niedogodnością jest mała funkcjonalność takiego bagażnika. Jego otwór jest dość wąski, więc choć pojemny, to nie da się w nim przewozić dużych gabarytowo przedmiotów.

Charakterystyka kombi

Auto typu kombi najprościej jest opisać jako przedłużony model hatchback. Ten samochód posiada podobnie jak sedan przedłużoną przestrzeń bagażową, lecz z tą bardzo ważną różnicą, że znajduje się ona na wysokości dachu auta oraz posiada szybę. Klapa pełni tu bowiem role piątych drzwi.
Jaka jest najważniejsza zaleta auta typu kombi? Zdecydowanie jest nią olbrzymia funkcjonalność. Przestrzeń bagażowa jest naprawdę duża, a racji tego, że otwór bagażnika, który jest całymi drzwiami, jest tak duży, możliwe jest przewożenie w tym aucie dosłownie wszystkiego.
Co można natomiast zaliczyć do wad takiego modelu? Przede wszystkim to, że dla wielu jest ono nieatrakcyjny wizualnie, lecz w tym wypadku jest to kwestia gustu.

Kombi czy sedan?

Jak zatem widać, zarówno sedan jak i kombi, posiadają niezaprzeczalne zalety. Cenowo oba modele praktycznie niczym się nie różnią, podobnie jak wyposażeniem czy też silnikami. Wybór pomiędzy nimi wynika zatem, przede wszystkim od kwestii wyglądu, oraz tego, czy bardziej stawia się na funkcjonalność, czy też może estetykę. Czy można któryś z nich modeli szczególnie mocno polecić? Oczywiście nie, ponieważ wszystko w przypadku wybrania jednego lub drugiego zależy od gustu, lecz również potrzeb. Być może ktoś nie musi mieć ogromnego otworu bagażnika, a woli piękny i klasyczny wygląd nadwozia, wtedy powinien zdecydować się na sedana.