atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

porządek w garażu
Mężczyzna

Porządek w garażu – czy to w ogóle możliwe?

Pierwszorzędnym przeznaczeniem garażu jest zabezpieczenie samochodu lub innego pojazdu w chwili, gdy nie jest on używany. Dzięki temu zmniejsza się szanse na jego kradzież oraz chroni się go przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, mróz itd.
I być może jest pewna grupa właścicieli samochodów, czy motocykli i domów z garażami, którzy używają tego konkretnego pomieszczenia wyłącznie zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Ewentualnie trzymają tu jeszcze wyłącznie rzeczy związane z samochodem: małe części zapasowe, oleje, środki czyszczące do auta itd. Ale i te przedmioty mogą zajmować sporo miejsca i rzucone byle jak i byle gdzie, w końcu zamienią się w spory bałagan.

A co jeśli garaż jest traktowany także albo wręcz głównie jako składzik?

Stare zabawki, puste słoiki i pudełka, różnego rodzaju narzędzia – do napraw domowych i ogrodowe – grzejniki i różne inne „przydasie” – to tylko część rzeczy, jakie ludzie składują w garażach. Z biegiem czasu wiele osób stawia i kładzie je byle jak i byle gdzie. Aż w końcu nie można tu nic znaleźć, a jako pierwsze w ręce wpadają rzeczy szukane miesiąc temu. Pomijając fakt, że garaż nie jest najlepszym miejscem dla wielu przedmiotów, bo po prostu nie gwarantuje właściwych warunków (temperatura, wilgotność powietrza itp.), to taki nieład utrudnia życie. Ile czasu wielu ludzi traci na poszukiwania?

Czy porządek w garażu – nie tylko jego zrobienie, ale i utrzymanie – jest możliwe? Jak najbardziej. I wcale nie jest to takie trudne – najgorzej jest zacząć cały proces, ale później wszystko idzie coraz łatwiej. Potrzeba tylko trochę determinacji.

Pozbądź się gratów, resztę poukładaj na półkach

Pierwszym nieodzownym etapem całego procesu porządkowania garażu jest przepatrzenie zgromadzonych przedmiotów. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy coś, co nie przydało się dłużej niż 2,5 roku, ma szansę zostać jeszcze użyte. A jeszcze do tego produkty typu farby, lakiery czy kleje mają swoją datę przydatności do użycia. Warto to kontrolować i nie przechowywać produktów przeterminowanych.

Po wyrzuceniu, oddaniu lub sprzedaży przedmiotów, które już się nie przydadzą lub straciły wartość, te pozostałe można poukładać na półkach czy regałach dedykowanych do garażu.

I nagle może okazać się, że nawet stosunkowo niewielki garaż ma pewną wartość przestrzenną, której do tej pory nie było widać. Wreszcie znajdzie się też tutaj odpowiednio dużo miejsca na to, do czego został przeznaczony – do trzymania samochodu, motocykla, skutera czy rowerów, kiedy nie są używane.