atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

Czy opłaca się kupić pakiet ubezpieczeń
Mężczyzna

Czy opłaca się kupić pakiet ubezpieczeń? Ile trzeba za to zapłacić?

Kupić tylko obowiązkowe OC? A może lepiej zabezpieczyć się również dobrowolnym autocasco, NNW lub assistance? Czy polisa o szerokim zakresie nie zrujnuje Twojego portfela? Na pewno znasz te dylematy, więc pora je rozwiązać – sprawdź, czy warto inwestować w pakiet ubezpieczeń.

Z ubezpieczeniem OC jest łatwo – wiadomo, że trzeba je mieć. Z autocasco (https://klaro.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ile-kosztuje-ubezpieczenie-ac/) jest już trochę trudniej, bo to nieobowiązkowa polisa, ale wciąż większość kierowców zna jej zalety. W przypadku assistance i NNW niekoniecznie, a przecież te ubezpieczenia również mogą być bardzo przydatne. Tylko czy zawsze będziesz potrzebował całego ich pakietu?

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC

Przede wszystkim musisz pamiętać, że jedynym ubezpieczeniem samochodu, którego potrzebujesz zawsze i wszędzie, jest OC. Cała reszta to tylko dodatki – jedne przydatne bardziej, inne mniej, ale o tym, który warto kupić, decydujesz tylko i wyłącznie Ty. Możesz zatem mieć szeroką ochronę dopasowaną idealnie do Twoich potrzeb, nie musząc kupować wszystkich możliwych ubezpieczeń.

Co nie znaczy oczywiście, że nie warto się nad nimi chociaż zastanowić. Ponieważ poszczególne rodzaje polis znacząco się od siebie różnią, dobrze wiedzieć, do czego konkretnie mogą się przydać.

  1. OC – podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie, które obejmuje ochroną odpowiedzialność cywilną właścicieli pojazdów w razie spowodowania przez nich wypadku lub kolizji.
  2. AC (autocasco) – ubezpieczenie gwarantujące kierowcy wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży jego samochodu.
  3. Assistance (ASS) – w jego ramach kierowca może liczyć na różnego rodzaju pomoc w razie, gdyby doszło do nieprzewidzianego zdarzenia na drodze.
  4. NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmuje ochroną życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów.

Wszystkie polisy można dowolnie ze sobą łączyć, wybierając taki zestaw, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Jeśli zechcesz, możesz np. kupić pakiet ubezpieczeń OC AC, nie dobierając do nich innych polis, ale nic nie stoi na przeszkodzie byś wybrał zarówno samo OC, jak i pełną ochronę w pakiecie OC + AC + ASS + NNW.

Czy pakiet ubezpieczeń się opłaca?

Z ubezpieczeniami komunikacyjnymi jest dokładnie tak samo, jak z innymi towarami lub usługami. Im więcej kupujesz za jednym razem, na tym większy rabat ze strony sprzedającego możesz liczyć. Ostateczna cena będzie więc oczywiście wyższa w porównaniu z zakupem pojedynczej polisy, ale w sumie na pewno zapłacisz mniej, niż gdybyś kupował każde ubezpieczenie osobno. A trzeba też pamiętać, że nie wszystkie firmy oferują późniejszy zakup dodatkowych ubezpieczeń.

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych zakup dobrowolnego AC, assistance lub NNW jest możliwy tylko w pakiecie z OC. Inne, jak np. AXA Direct, dają klientom nieco czasu, pozwalając dobrać dodatkową polisę do określonego terminu po starcie ochrony lub ograniczają ich opcje do konkretnych rodzajów polis. Z reguły jednak możliwość rozszerzenia już obowiązującego ubezpieczenia jest rzadkością.

Jeśli więc zależy Ci na dodatkowej ochronie, powinieneś pomyśleć o tym jak najwcześniej, rozważając dostępne opcje pod kątem swoich potrzeb. Będziesz dużo podróżował za granicę? Powinieneś rozważyć assistance o odpowiednim zakresie. Masz nowy samochód prosto z salonu? Koniecznie zadbaj o autocasco. Pamiętaj, że najszersza ochrona nie musi być zawsze najbardziej opłacalna – decydujące znaczenie mają zawsze indywidualne preferencje kierowcy.

Ile kosztują przykładowe pakiety ubezpieczeń?

Gdy już zdecydujesz, jakiego rodzaju ochrona będzie Ci potrzebna, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli szukania ofert. Zapomnij jednak o robieniu tego na własną rękę – nie dość, że stracisz mnóstwo czasu, to jeszcze nie będziesz mógł być pewny rezultatów. Ceny ubezpieczeń zależą bowiem od wielu czynników, a że różne firmy kształtują je według własnych zasad, sprawia to, że nie istnieje żaden cennik obowiązujący wszystkich kierowców.

Jak w takim razie sobie radzić? Pomocą służy porównywarka ubezpieczeń klaro.pl, która zbiera dane z wielu towarzystw ubezpieczeniowych, by przedstawić Ci idealnie dopasowane oferty oraz ich ceny. Te będą się różnić w zależności nie tylko od zakresu ochrony, ale też informacji na temat samochodu (np. rok produkcji, marka, model) oraz jego właściciela (np. wiek, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia), które wprowadzisz do formularza na stronie klaro.pl.

Uzyskane wysokości składek będą oczywiście w każdym przypadku inne, ale już przyglądając się przykładowym wyliczeniom z maja 2021, można zauważyć pewne prawidłowości. Weźmy np. 51-letniego kierowcę, który za ubezpieczenie OC swojego Opla Corsy (wraz z assistance) mógłby zapłacić już 470 zł, z kolei chcąc dokupić do niego autocasco, musiałby wydać co najmniej 823 zł.

Jak za pakiet obejmujący AC to naprawdę dobra cena, co widać, gdy porównamy to sobie z kalkulacją 24-letniego kierowcy BMW serii 3. Ten za sam podstawowy zestaw OC + ASS zapłaci minimum 972 zł, a dodając do niego AC tylko w wersji mini 1253 zł. Gdyby zaś zależało mu na pełnym pakiecie OC + AC + ASS + NNW, czekałby go wydatek rzędu 1839 zł. Niestety, ale młodzi kierowcy muszą się liczyć z tym, że ich ubezpieczenie, nieważne czy kupowane w pakiecie, czy osobno, nie będzie tanie.