atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

Transport towarów z Chin – jak go zorganizować?
Transport

Transport towarów z Chin – jak go zorganizować?

Współcześnie poziom wymiany handlowej pomiędzy państwami na świecie jest coraz większy. Tym samym gospodarki poszczególnych krajów także są od siebie w coraz większym stopniu uzależnione. Obecnie państwo chińskie to jeden z krajów, który notuje najszybszy rozwój gospodarczy na tle wszystkich państw na świecie. Większości osób Chiny kojarzą się przede wszystkim z masową produkcją oraz eksportem na skalę globalną. Wymiana towarów na linii Europa – Chiny powoduje, że są to obecnie najwięksi partnerzy handlowy. W związku z tym europejscy przedsiębiorcy w coraz większym stopniu podejmują się eksportu towarów oraz importu z Chin.

Transport towarów z Chin – co się opłaca?

Wybór właściwego spedytora to bardzo ważna kwestia w kontekście skutecznego transportu towarów. Tym samym transport z Chin zazwyczaj oferuje jedną z trzech dróg takich jak: morska, kolejowa i lotnicza. Oczywiście najtańszą opcją będzie transport morski. Jednocześnie będzie to najdłuższy proces, który będzie trwał od czterech do sześciu tygodniu. Z kolei transport lotniczy wybierany jest przy zamówieniach mniejszych ilości produktów. Jednak obecnie coraz bardziej popularny staje się transport kolejowy. Niemniej należy pamiętać, że nie zawsze będzie się mieć wpływ na wybór odpowiedniej metody transportu towarów. Import z Chin wiąże się przede wszystkim z wyborem skutecznego, a przede wszystkim profesjonalnego przewoźnika. Od tego zależy, w jakim stanie dotrą zamówione towary.

Transport towarów z Chin – najważniejsze dokumenty

Każdy przedsiębiorca, który sprowadza towary z Chin, wie, że każdy z takich transportów wymaga otrzymania od producentów oraz firm spedycyjnych odpowiednich dokumentów. Bez posiadania takich dokumentów niemożliwe stanie się sprowadzenie towarów. O jakie dokumenty chodzi? Przede wszystkim fakturę zakupu, potwierdzenie importu towarów SAD, rzetelną specyfikację towaru, a także list przewozowy. Niniejsze dokumenty stanowią podstawę każdego ładunku, który jest importowany z Chin. Jeszcze przed zdecydowaniem się na sprowadzenie konkretnych towarów warto upewnić się, jakie aktualnie obowiązują stawki cła. Tego rodzaju potrzebne informacje można znaleźć w systemie taryf celnych, który obecnie jest w pełni zintegrowany. Niemniej towary z Chin to przede wszystkim atrakcyjna cena. Należy jednak pamiętać, że do tych niskich kosztów towarów trzeba doliczyć już niemałe koszty obsługi pośredników, a także końcowe koszty transportowanych ładunków. Jednak coraz większa ilość polskich przedsiębiorców decyduje się na sprowadzanie różnego rodzaju towarów z Chin. Tego rodzaju trend pokazuje, że importowanie towarów o różnej charakterystyce z dalekich zakątków świata może być opłacalne.

Transport towarów do Chin – wszystko zależy od produktu

Wymiana handlowa pomiędzy Chinami a Polską jest coraz większa. Szczególnie importowanie towarów z państwa, które notuje najszybszy wzrost gospodarczy, nieustannie się zwiększa. Należy jednak pamiętać, że jednym z głównych kryteriów sposobu oraz środka transportu jest przecież sam towar, który przedsiębiorcy importują. Tym samym zarówno cechy charakterystyczne, jak i jego rodzaj ma tutaj znacznie. W związku z tym najszybciej i najlepiej w kontekście przepisów prawnych jest zdecydować się na wysyłanie całych kontenerów. W ten sposób możliwe jest prowadzenie skutecznych negocjacji warunków transportu z firmą spedycyjną. Z kolei przy końcowym odbiorze towaru w takiej ilości zawsze niezbędne będzie skorzystanie z usług sprawdzonego przewoźnika.