atcars.pl

atcars.pl – motoryzacja, transport, logistyka

kto może jeździć skuterem
Lifestyle

Przepisy dotyczące jazdy skuterem.

Jednoślady takie jak skutery stały się bardzo modne w miastach, jak również i na wsiach. Jednak jakie osoby mogą zgodnie z prawem jeździć na skuterze?

Kto może jeździć skuterem?

Na chwilę obecną jest bardzo dużo modeli skuterów, a na zainteresowanie nimi nie można narzekać. Jak widzimy jednośladami tymi przemieszczają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak nie wszystkie osoby zdają sobie z tego sprawę, że aby prowadzić jednoślad należy zdać egzamin oraz mieć ukończone 14 lat. Przepisy mówią, że do przemieszczania się skuterem o ograniczonej prędkości do 45 km/h należy mieć tylko ukończone 18 lat. Jeżeli zdobyliśmy kartę motorowerową przed 19 stycznia 2013 r. możemy z niej korzystać do ukończenia 18 roku życia. W innym wypadku należy zdać kurs kategorii AM, jak również trzeba poddać się badaniom lekarskim. Jeśli jednak chcemy posiadać uprawnienia po dacie 19.01.2013 r. musimy posiadać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, zaliczyć egzamin państwowy, odbyć kurs i przedstawić zgodę rodzica lub opiekuna jeśli nie mamy ukończonych 18 lat. W przypadku gdy skończyliśmy 18 lat przed wyznaczoną datą nie obowiązuje nas ani prawo jazdy ani karta motorowerowa.

Co obejmuje kurs na kategorię AM?

Kurs ten obejmuje przepisy ruchu drogowego, obsługę pojazdu, znaki oraz sygnały drogowe, jak również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Jakie kryteria pozwalają przystąpić do egzaminu?
Zajęcia praktyczne obejmują 10 godzin i uczą między innymi: hamowania w miejscu, prawidłowej postawy na skuterze, ruszania na górce oraz ruszania z miejsca, slalom wolny i szybki oraz jazdę w ruchu miejskim.

Rodzaje skuterów

Skutery można podzielić na motorowery do 50 ccm oraz na maxiskutery o pojemności do 125 ccm. Jednoślady tak samo jak inne pojazdy różnią się między sobą rodzajem silnika, który może być spalinowy, hybrydowy lub elektryczny. W przypadku silników spalinowych występuje podział na dwusuwowe i czterosuwowe. Jeśli interesują nas skutery dwuosobowe warto jest przed zakupem sprawdzić, czy, aby na pewno siodło jest przeznaczone dla dwóch osób. W momencie gdy nasza waga przekracza 80 kg, należy zastanowić się nad kupnem skutera o większej mocy, zwłaszcza kiedy planujemy wozić ze sobą pasażera. Jednoślady, które są bardziej komfortowe wyposażone zostały m.in. w ABS, kufry, bagażniki czy podgrzewane manetki.

Wybór skutera, powinniśmy dostosować do własnych potrzeb i możliwości finansowych oraz nie powinniśmy inwestować w zbyt duży i drogi sprzęt, jeśli naszym celem jest dojeżdżanie np. tylko do pracy.