atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

woskowanie auta
Lifestyle Rozrywka

Woskowanie auta – podstawowe informacje

Samochód to maszyna, która, choć pozoru jest mocna, trwała i niezwykle odporna na różnego rodzaju zagrożenia, to jednak w istocie jest niezwykle delikatna i podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Dobrym tego przykładem jest lakier samochodowy, który zabezpiecza auto i pięknie się prezentuje, lecz jest również niezwykle delikatny. Żeby nadal zachowywał swoje właściwości, koniecznie trzeba o niego dbać poprzez jego woskowanie.

Dlaczego woskowanie auta jest tak ważne?

Co konkretnie powoduje, że lakier jest tak ważnym, a zarazem delikatnym elementem samochodu? Warto się temu przyjrzeć, ponieważ zaniedbania na tym polu mogą mieć bardzo negatywne skutki dla całego samochodu.
Karoseria auta, która wykonana jest z blachy, jest niezwykle podatna na wpływ warunków atmosferycznych. Gdyby nie zabezpieczenie w postaci lakieru, już po kilkunastu miesiącach nadawałaby się do całkowitego zutylizowania. Lakier choć mocny, również podatny jest na wiele zagrożeń. Wystarczy bowiem lekko go zarysować, aby powstała w nim szczelina, czyli dostęp do karoserii, a to oznaczać będzie oczywiście postępującą korozje blachy. Kluczowe zatem jest to, aby wzmocnić i zabezpieczyć lakier. Można to zrobić poprzez nakładanie wosku.
Wosk, czyli specjalna substancja, która nakładana jest na lakier, po pierwsze wzmacnia jego strukturę, aby nie była ona tak wrażliwa na destrukcyjne czynnik takie jak zarysowania czy też nawet uderzenia kamieni. Po drugie jednak zabezpiecza przed działaniem światła UV, które powodują blaknięcie lakieru, lecz również osłabianie jego struktury.

Jak realizować woskowanie auta?

Jak zatem widać, obecność wosku samochodowego na lakierze jest bardzo ważna. Powstaje jednak pytanie, jak taki wosk położyć? Metody są dwie – można to zrobić ręcznie poprzez nakładanie porcji wosku na szmatkę i polerowanie nią lakieru, lub też maszynowo, przy użyciu specjalnej maszyny polerskiej. Co jest lepszym rozwiązaniem?
Nie da się ukryć, że ręczne nakładanie wosku jest tańsze, ponieważ nie wymaga zakupu drogiej polerki. Jest również znacznie bardziej męczące oraz czasochłonne, ponieważ porządne wypolerowanie całego samochodu to często praca na cały dzień. Z drugiej strony, choć maszyna potrafi kosztować nawet kilkaset złotych, to jednak wypolerowanie nią samochodu potrafi zająć maksymalnie do dwóch godzin, wraz z wcześniejszym jego dokładnym umyciem. Jest to oczywiście także zajęcie o wiele mniej meczące, ponieważ wszystkim zajmuje się silnik w polerce. A co jest dokładniejsze? Jak się okazuje, również na tym polu wygrywa mechaniczna polerka, ponieważ potrafi ona dotrzeć do o wiele większej liczby miejsc oraz równomierniej rozprowadza na lakierze wosk.