atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

jak jeździć zimą
Mężczyzna

Jak jeździć zimą? Porady dla kierowców

Część osób obawia się prowadzenia samochodu zimą, a inni wręcz przeciwnie, bagatelizują potencjalne zagrożenia. Jeśli będziemy jeździć uważnie i ostrożnie, nic nam się nie stanie. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Jak jeździć zimą? Porady dla kierowców.

Zasada podstawowa – wolniej

Prowadząc samochód powinniśmy kierować się prostą zasadą – im gorsze warunki na drodze, tym wolniej jedziemy. Wiele osób irytuje wolniejsza jazda – chcą być szybciej u celu. Gdy jest ślisko, bardzo szybka jazda może być naprawdę niebezpieczna. Wbrew pozorom to, czy pojedziemy 140 czy 100 km/h, pozwoli nam na zaoszczędzenie zaledwie kilkunastu minut. 100 kilometrów przejedziemy jadąc tymi prędkościami w, odpowiednio, 43 minuty i 60 minut. Różnica to tylko 17 minut – jadąc 110 czy 120 km/h różnica będzie jeszcze mniejsza. Czasem nie warto jechać tak szybko, jak to tylko możliwe – te kilka minut może nam zagwarantować bezpieczeństwo.

Zimowe opony

Zmiana opon z letnich na zimowe może wydawać się czymś oczywistym, ale polskie prawo wcale jej nie wymaga. Nie musimy więc zmieniać opon, ale naprawdę warto to zrobić. Zadaniem opon zimowych jest zabezpieczenie przyczepności na śniegu, lodzie czy śliskiej jezdni. Opony najlepiej zmienić jeszcze późnią jesienią (koniec listopada, początek grudnia – pierwsze przymrozki) niż w środku zimy, kiedy na drodze będzie już bardzo ślisko i niebezpiecznie. Wymieniając opony wcześniej unikniemy też kolejek w serwisie samochodowym. Gdy zrobi się cieplej, opony należy wymienić na letnie – wiosną i latem będą bardzo szybko się zużywały, przez co w zimę będą gorzej pełnić swoje funkcje.

Hamowanie przed zmianą kierunku jazdy

W niektóre zimowe dni prawdopodobieństwo tego, że wpadniemy w poślizg, jest bardzo duże. Aby tego uniknąć powinniśmy pamiętać nie tylko o wolniejszej jeździe, ale tez o tym, by hamować przed zakrętem, a nie wtedy, kiedy już skręcamy kierownicę. W zakręcie powinno się jedynie przyspieszać, a zwalniać – przed nim. To naprawdę zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko utraty kontroli nad pojazdem.

Bezpieczny odstęp

Zimą powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczny odstęp między samochodem przed nami. Droga hamowania zimą jest znacznie dłuższa niż latem, gdy świeci słońce i jezdnia jest sucha. Poza tym, nie każdy kierowca jest ostrożny – wpadnięcie w poślizg czy inna niebezpieczna sytuacja może się przydarzyć kierowcy, który jedzie przed nami. Latem i wiosną również nie warto jechać bardzo blisko za kimś – coś może si stać, samochód przed nami gwałtownie zahamuje i stłuczka gwarantowana.