atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

serwis wózków widłowych
Motoryzacja

Serwis wózków widłowych – na czym polega?

Na szkoleniach z BHP, organizowanych przez rozmaite zakłady przemysłowe, można dowiedzieć się nie raz o mrożących krew historiach związanych z nieprawidłową konserwacją i brakiem serwisu narzędzi i urządzeń pracowniczych. Co gorsza – niektórzy po prostu czekają, aż coś się zepsuje i wtedy dopiero reagują wzywając pomoc techniczną, a w najgorszym wypadku sami próbują dokonać napraw serwisowych. Prowadzić to może do niebezpiecznych sytuacji. Nieprawidłowo serwisowany wózek widłowy okazuje się często tykającą bombą zegarową, w końcu każda maszyna, nawet ta najnowsza i najnowocześniejsza, posiada swoje ograniczenia. W tym tekście poruszymy sprawę serwisu wózków widłowych, wskazując dlaczego jest ona tak istotna i niezbędna.

Dlaczego serwis wózków widłowych jest istotny?

Na początek trochę danych szacunkowych. Oblicza się, że średni koszt naprawy wózka widłowego jest czterokrotnie wyższy niż koszt prawidłowej konserwacji sprzętu. Mało tego! W zależności od naprawy koszt może być nawet 15 razy wyższy niż koszt, który klient wydałby na prawidłowo skonfigurowany i przeprowadzony plan serwisowy, wraz z uwzględnieniem czasu koniecznych w tym wypadku przestojów. Jak widać, jedną z pierwszych i najważniejszych zalet serwisowania wózków jest wymierne ograniczanie niepotrzebnych wydatków. Ale to oczywiście jeszcze nie wszystko.

Potencjalna awaria wózka widłowego oznacza duże problemy logistyczne w firmach używających takiego sprzętu. Wózki obecne są na placach budowy, w halach fabrycznych i magazynach supermarketów. Często z brakiem właściwego serwisowania, zgodnego z harmonogramem napraw i konserwacji, wiążą się problemy z utrzymaniem łańcuchów dostaw, a co za tym idzie niezwykle kosztowne opóźnienia.

Last but not least, przeprowadzenie przeglądów technicznych, napraw i konserwacji serwisowych wózków widłowych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa samych pracowników. Wskutek zaniedbań dochodzi do niebezpiecznych wypadków, często z poważnym skutkiem dla zdrowia i życia.

Jak wygląda profesjonalny serwis wózków widłowych?

Serwisowanie wózka widłowego obejmuje wiele różnych kontroli przeprowadzanych regularnie, a także konserwację zapobiegawczą i rutynową. Są to zarówno standardowe inspekcje bezpieczeństwa, jak i konieczne konserwacje i naprawy. Może się to wiązać z regeneracją uszkodzonych części, wymianą wadliwych podzespołów, remontów masztu lub silnika.

Najczęściej serwis dotyczyć będzie oczywiście elementów wózka, które ulegają szybkiemu zużyciu. Mowa tutaj w szczególności o filtrach hydraulicznych, a także pompach oleju i powietrza. W ramach serwisu dokonuje się tez kompleksowego przeglądu elementów eksploatacyjnych, ich smarowania oraz uzupełnienia oleju silnikowego. W razie potrzeby można dokonać wymiany układów napędowych lub hamulcowych, również opon.

Podsumowując, zakup i obsługa wózka widłowego może znacznie ułatwić pracę, jednak posiadanie takiego sprzętu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Aby zapewnić długowieczność i bezpieczeństwo wózka widłowego należy zapewnić jego regularne serwisowanie i konserwację. Poza tym pamiętać należy, że zgodnie z przepisami BHP obowiązuje codzienny przegląd wózka widłowego. Należy to rejestrować we właściwej książce eksploatacji sprzętu.