atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

opony
Motoryzacja

Jakie opony do jakiego samochodu?

Właściwie dobrany rozmiar opon do danego samochodu gwarantuje nie tylko odpowiedni komfort jazdy, ale zapewnia także wysoki poziom bezpieczeństwa na drodze. Jak zatem dobrać opony do samochodu? Jak odczytać rozmiar opony? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak dobrać opony do samochodu?

Jak wspomniano we wstępie opony samochodowe powinny być odpowiednio dobrane do konkretnego auta, co nie tylko gwarantuje komfort jego prowadzenia, ale zapewnia również odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jak zatem dobrać opony do samochodu? Mimo iż na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się to trudne warto wiedzieć, że dobór opon nie stanowi najmniejszego problemu. Informacje na ten temat znajdują się bowiem w instrukcji obsługi auta lub jego książce serwisowej. Są to rozwiązania sugerowane przez producenta pojazdu, dzięki czemu można mieć pewność, że dobór opon będzie prawidłowy. Co zrobić w sytuacji, gdy nie mamy instrukcji danego auta? Otóż, poszukać warto jej w Internecie, co może być istotne ze względu na fakt, iż znajdują się w niej nie tylko dane dotyczące opon, ale również wiele innych ważnych informacji. Chcąc szybko dobrać opony oprzeć można się jednak także na parametrach dotychczas używanego ogumienia, które należy odczytać z bocznej strony opony. Znajdują się tam bowiem oznaczenia określające:

  • szerokość opony,
  • wysokość profilu opony,
  • średnicę użytkowanej felgi,
  • typ opony,
  • indeksy: nośności oraz prędkości.

Przy zakupie nowych opon najważniejsza będzie średnica felgi, a także szerokość opony oraz wysokość jej profilu. Inne informacje mogą się różnić, co pozwoli kupić ogumienie wyższej klasy lub opony na inny sezon.

opony samochodowe

W jaki sposób odczytać rozmiar opony?

W poprzednim akapicie wspomniano, że przy doborze nowych opon kluczowy jest ich rozmiar. W efekcie istotne staje się jego właściwe odczytanie, co wymaga zrozumienia konkretnych oznaczeń. W przypadku szerokości opony należy pamiętać, że jest to wyrażana w milimetrach odległość między jej jednym, a drugim bokiem. Istotne jest także to, że:

  • szerokość opony zawsze dotyczy produktu, który nie jest obciążony;
  • normy dopuszczają 4-procentowy margines wartości;
  • wszystkie szerokości kończą się cyfrą 5 – to efekt ogólnego unormowania danych.

Jak wygląda kwestia wysokości profilu opony? Otóż, jest to wysokość bocznej części opony, która jest mierzona od bieżnika aż do miejsca, w którym opona łączy się z felgą. Istotne jest to, że oznaczenie na oponie nie odnosi się do jej faktycznej wysokości wyrażonej w milimetrach, ale do procentowego stosunku wysokości do jej szerokości. Przykładowo opona oznaczona 195/65/R15 to 15-calowa opona o szerokości 195 mm, której wysokość stanowi 65% jej szerokości, czyli niespełna 127 mm. Tego typu sposób oznaczeń opon samochodowych na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, jednak wdrożono go ze względu na standaryzację opon, które są oznaczane w ten sam sposób niezależnie od marki, czy kraju producenta.

Dobór rozmiaru opon letnich i zimowych

Wielu kierowców dobiera rozmiar opon pod kątem tego, czy jest to ogumienie zimowe, czy letnie. W przypadku opon zimowych decydują się tym samym na nieco węższe modele, co ma nie tylko poprawić przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni, ale ograniczyć także ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Czy takie rozwiązanie ma sens? W praktyce okazuje się, że mniejsza powierzchnia ogumienia pomaga wyłącznie przy wyjeżdżaniu z dużych zasp. Nowoczesne modele zimowych opon są bowiem projektowane w taki sposób, by zachowywały dobre właściwości jezdne w trudnych warunkach nawet wtedy, gdy będą miały ten sam wymiar co opony letnie.

Podsumowując należy stwierdzić, że dobór odpowiednich opon do samochód jest kluczowy, w związku z czym konieczna staje się umiejętność odczytywania ich oznaczeń. W efekcie można kupić właściwe opony zarówno na sezon letni, jak i zimowy.