atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

Przerejestrowanie samochodu krok po kroku
Motoryzacja

Przerejestrowanie samochodu krok po kroku. Co warto wiedzieć?

Kierowcy od zawsze wiedzieli o obowiązku przerejestrowania świeżo zakupionego samochodu. Jednak szczególną wagę zaczęto do tego przywiązywać dopiero w 2020 roku. Zmiana przepisów wprowadziła sankcje za jazdę samochodem, który nie został przerejestrowany. Aby uniknąć niepotrzebnej kary i dodatkowego wydatku, sprawdź jak przerejestrować samochód krok po kroku, w określonym terminie.

Przerejestrowanie samochodu. Co mówią przepisy?

Każda osoba kupująca samochód na rynku wtórnym musi zarejestrować pojazd na siebie w urzędzie. Na przerejestrowanie samochodu (https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/przerejestrowanie-samochodu-krok-po-kroku/) jest dokładnie 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W tym czasie nie trzeba koniecznie dopełnić formalności przerejestrowania, natomiast konieczne jest zgłoszenie zmiany do Wydziału Komunikacji. Dotyczy to nie tylko kupującego, ale też osoby sprzedającej pojazd.

Od 2020 roku kara za jazdę samochodem nieprzerejestrowanym na obecnego właściciela wynosi od 200 do 1000 złotych. Jest to kara administracyjna nakładana przez lokalnego starostę – łatwiej ją wyegzekwować niż zwykły mandat drogowy. Zwróć uwagę także na daty: przez sytuację pandemiczną, w 2020 roku rząd wydłużył czas na przerejestrowanie do 180 dni, ale od 1 stycznia 2021 roku z powrotem obowiązuje termin 30 dni na rejestrację auta.

Skąd wziąć wniosek i jak przerejestrować samochód?

Proces przerejestrowania samochodu należy rozpocząć od wypełnienia właściwego wniosku. Można go wziąć z lokalnego Wydziału Komunikacji lub pobrać ze strony internetowej i wydrukować. Wniosek wymaga podania szczegółowych informacji o kupującym, sprzedawcy i samochodzie. Należy w nim podać imię, nazwisko, adres i nr PESEL właściciela auta, a także dane pojazdu z dowodu rejestracyjnego.

To nie wszystkie potrzebne dokumenty. Przy składaniu wypełnionego wniosku w Wydziale Komunikacji należy mieć przy sobie dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży samochodu, stare tablice i dowód rejestracyjny wraz z kartą pojazdu. Pamiętaj także o ważnej polisie OC pojazdu oraz potwierdzeniu wniesienia opłaty.

Tak, przerejestrowanie samochodu wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty rejestracyjnej. Obecnie wynosi ona 180,50 zł, jeśli jest to samochód zarejestrowany już wcześniej na terenie Polski. Samochody sprowadzane z zagranicy to dodatkowy koszt 70 zł związany z wyrobieniem karty pojazdu. Jeżeli pojazd był już rejestrowany w tym samym powiecie, koszt zmniejsza się o 80 zł, gdyż nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych. 

Niektórzy kierowcy martwią się, co dzieje się z ubezpieczeniem auta po przerejestrowaniu. Jeżeli polisa OC była ważna i opłacona, przechodzi ona na nowego właściciela. Warto jednak pamiętać, że wówczas zakład ubezpieczeń dokona przeliczenia składki i może ona wynieść więcej niż u poprzedniego kierowcy.