atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

rodzaje silników
Motoryzacja

Rodzaje silników samochodowych – wady i zalety poszczególnych modeli

Kupno samochodu jest bardzo stresującą czynnością. Nie dość, że trzeba sporo zapłacić, to jeszcze należy dogłębnie zastanowić się, jaki model i rodzaj silnika wybrać. Na rynku dostępne są cztery rodzaje silników. Pierwszy z nich to diesel, drugi silnik benzynowy, trzeci gazowy i ostatni hybrydowy. Który jest najlepszy?

Silniki wysokoprężne diesel

Silniki diesla zostały stworzone jako alternatywa do silników benzynowych. Miały one znacząco zmniejszyć koszty eksploatacji pojazdu. Zatem główną zaletą tego silnika jest fakt, że spala on mniej niż silniki benzynowe. Awarie silników diesla zdarzają się bardzo rzadko, co także przemawia za wyborem auta z takim napędem. Niestety są także ciemne strony. W samochodach wyposażonych w silniki wysokoprężne częściej awarii ulegają wtryskiwacze, czy turbosprężarki. Należy pamiętać również, że takie samochody są droższe niż te wyposażone w silnik benzynowy.

Auta z silnikiem benzynowym

Jak już wcześniej zostało wspomniane, auta z silnikiem benzynowym można kupić taniej, choć spalają one więcej benzyny niż diesle. Silniki napędzane benzyną uznawane są przez niektórych za auta prestiżowe. Nie raz się słyszało, że po ulicach jeżdżą diesle, które są rozklekotane i kopcą. Usuwanie usterek, jakie mogą pojawić się w silnikach benzynowych, jest stosunkowo tanie. Jest także możliwość zainstalowania gazu do takiego auta, co znacząco zmniejsza koszty eksploatacji. Najczęściej samochody z silnikiem benzynowym wybierane są jako drugie auto, które ma służyć do jazdy po mieście lub do pracy.

Instalacje LPG

Producenci samochodów oferują auta benzynowe wyposażone dodatkowo w instalację LPG, która jest fabrycznie zamontowana w pojeździe. Najczęściej taki rodzaj silnika jest wybierany przez osoby, które dużą jeżdżą i pokonują długie dystanse. Cena gazu jest o połowę niższa niż benzyny, co pozwala sporo oszczędzić na tankowaniu. Należy jednak pamiętać, że za przegląd auta z instalacją LPG trzeba zapłacić więcej. Zbiornik na gaz niestety zabiera miejsce w bagażniku, co dla niektórych osób może być dużym minusem. Do kosztów eksploatacji należy doliczyć także przeglądy instalacji LPG oraz wymiany filtrów. W niektórych centrach handlowych jest zakaz parkowania aut z instalacją gazową na parkingu podziemnym, co także trzeba mieć na uwadze. Warto także wspomnieć o tym, że instalacja LPG jest bardzo popularna w Polsce, ale nie koniecznie w innych krajach. Dlatego wyjeżdżając za granicę, trzeba mieć na względzie to, że nie zawsze po drodze będzie stacja, na której będzie można zatankować gaz.

Silniki hybrydowe

Na polskich drogach można znaleźć cztery rodzaje silników i ostatnim z nich jest silnik hybrydowy, co oznacza, że w aucie zamontowany jest silnik spalinowy i elektryczny, które mogą pracować samodzielnie lub wspólnie. Dużą zaletą hybrydy są niższe koszty zużycia paliwa, a dodatkowo auta elektryczne mają wiele przywilejów. Między innymi można w wielu miejscach parkować za darmo i oszczędzić na akcyzie. Niestety w Polsce jeszcze nie wszędzie znajdują się stacje, na których można doładować auto.