atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

transport morski
Logistyka

Dlaczego transport morski jest tak korzystny finansowo?

Kontenerowy transport morski jest z punktu widzenia klienta bardzo korzystny finansowo. Wynika to z jego specyfiki, gdyż – w przeciwieństwie do innych rozwiązań – nie generuje on aż tak dużych kosztów. Jakie cechy transportu morskiego sprawiają, że jest on tak tani?

Ergonomia pracy statku

Dzisiejsze statki handlowe zostały zaprojektowane w ten sposób, by móc – w zależności od potrzeb – zaoferować klientowi jak najwięcej przestrzeni użytkowej. Problem w tym, że przestrzeń ta jest wykorzystywana nie tylko przez transportowane dobra, ale też przez szereg mechanizmów, bez których dzisiejszy statek nie mógłby się poruszać. I właśnie dlatego transport kontenerowy jest pod tym względem najkorzystniejszy! Nie dość, że w ten sposób można przewieźć mnóstwo różnych przedmiotów, to jeszcze – za pomocą kontenerów – można je wygodnie odseparować od siebie. Tendencję tą dostrzeżono nie tylko w kontekście transportu morskiego, ale też… lądowego. Już teraz można zauważyć, że na wielu liniach kolejowych stawia się na transport intermodalny, który jest kolejną odmianą transportu kontenerowego.

Kontener i łatwość jego obsługi

Nie ulega wątpliwości, że kontener – sam w sobie – również ma szereg zalet. Jest to najczęściej prostopadłościenna bryła, do której można włożyć… dosłownie wszystko. Nie wszyscy np. wiedzą, że do typowego, dużego kontenera samochodowego, można włożyć aż cztery pojazdy osobowe! Poza tym nowoczesne kontenery potrafią nie tyle przechować towar, ile raczej zapewnić mu odpowiednie warunki przechowywania. Mowa tu oczywiście o kontenerach klimatyzowanych, których wnętrze można – w zależności od potrzeb – schłodzić lub podgrzać. Tym samym przechowywany w ich wnętrzu towar nie ulegnie uszkodzeniu.

Co dalej?

Transport kontenerowy jest tani również ze względu na wymiary kontenera. Upraszczając, jest to po prostu pudło, którego wymiary muszą być znormalizowane. Tym samym ich równomierne rozłożenie po całym statku jest jeszcze łatwiejsze. Ale to nie wszystko! Kontenery bowiem – ze względu na swą wymiarową normalizację – mogą być jeszcze szybciej rozładowywane i załadowywane. Służą do tego specjalnie zaprojektowane urządzenia, których rozmiary pozwalają na efektywniejsze (i hurtowe) przeładowywanie kontenerów. Ma to oczywiście wpływ na ostateczną szybkość z jaką przeładunek zostanie zrealizowany.

I na koniec – słów kilka o bezpieczeństwie

Transport kontenerowy jest tani również ze względu na jego bezpieczeństwo. Wypadki na morzu zdarzają się bardzo rzadko, co przy tak dużym ruchu, wiąże się z marginalnymi kosztami dodatkowymi, jakie muszą ponieść ubezpieczyciel i przewoźnik. Dzisiejsze statki są konstrukcjami bezpiecznymi i sprawdzonymi, co w znacznym stopniu ogranicza ryzyko całkowitego utracenia przewożonego ładunku. Oczywiście nadal ono istnieje, ale jest znikome. Poza tym klient może skorzystać z szeregu narzędzi, dzięki którym transport jego towarów będzie bezpieczniejszy: – dobór optymalnej trasy, polegającym na jej maksymalnym wydłużeniu, – maksymalnym dociążeniu kontenerów (ich objętość można dość dobrze wykorzystać), – wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która zabezpieczy interesy klienta do wartości 100 procent utraconych dóbr itd. Podsumowując, dzisiejszy transport morski jest niezwykle tani, a wpływ na to ma przede wszystkim transport kontenerowy. To właśnie w kontenerach może być przewożone wszystko: zarówno drobnica, jak i bardzo wartościowy, ciężki sprzęt, taki jak chociażby luksusowe samochody osobowe z lat 70.