atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

Lifestyle

Znaki drogowe – jak można je zamówić na użytek własny?

Znaki drogowe mogą być również używane przez osoby prywatne. O czym należy wtedy pamiętać? Gdzie je zamówić?

Szeroka kategoria jak znaki drogowe obejmuje różne rodzaje oznakowania, w tym znaki nakazu, zakazu, ostrzegawcze oraz informacyjne. Znaki te ustawiane są przy drogach publicznych i nie tylko, ponieważ również można zobaczyć je w innych przestrzeniach. Co więcej, znaki drogowe mogą być też zastosowane na posesjach prywatnych.

Czy można kupić znak drogowy jako osoba prywatna?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupować znaki drogowe jako osoba prywatna. Zakup znaków nie jest zatem zarezerwowany tylko i wyłącznie dla służb publicznych oraz samorządów, które odpowiadają za utrzymanie dróg.

Bardzo często znaki drogowe kupowane są również przez firmy, które za ich pomocą prowadzą oznakowanie dróg wewnętrznych czy parkingów, a także przez osoby prywatne, które dzięki znakom mogą również odpowiednio oznaczyć należącą do nich przestrzeń.

Warto jednak pamiętać o tym, że podmioty nieposiadające odpowiednich uprawnień nie mogą ustawiać znaków w miejscach publicznych. Jako osoba prywatna nie można więc ustawić znaku przy drodze o takim charakterze.

Kiedy najczęściej ustawia się znaki drogowe na posesjach prywatnych?

Osoby prywatne kupują znaki drogowe w różnych celach. Przede wszystkim są one stosowane w celach ostrzegawczych oraz po to, aby zakazać określonych działań, które prowadzone są przez inne osoby na prywatnym terenie.

Bardzo często zamawianymi znakami przez osoby prywatne są:

  • znaki zakazu wjazdu – ustawiane są one przy prywatnych drogach i wjazdach, aby w ten sposób zakazać wjazdu osobom, które nie posiadają do tego prawa
  • znaki zakazu postoju – są one umieszczane w miejscach, które należą do osób prywatnych, a na których często zatrzymują się inne osoby, na przykład na podjazdach
  • znaki ograniczenia prędkości – ustawiane są one przy drogach prywatnych, przez które przejeżdżają inne osoby i często przekraczają wtedy prędkość

Oczywiście, to tylko przykładowe znaki drogowe, jakie stosowane są na prywatnych przestrzeniach, ponieważ można zastosować także inne ich rodzaje.

Gdzie można kupić znaki drogowe?

Obecnie wyposażenie jak znaki drogowe jest oferowane przez wiele firm, które mogą również wykonać je na zamówienie klienta.

Zamówienie na znaki drogowe najłatwiej złożyć za pomocą internetu, ponieważ to właśnie tam własne sklepy mają producenci oznakowania tego typu. Można wtedy zamówić w nich wszystkie rodzaje znaków obowiązujących w Polsce, a ponadto zamówić znaki wykonane według własnego projektu.

Producenci znaków drogowych oferują je w różnych wielkościach, dzięki czemu również można dobrać je do konkretnego miejsca. Duże znaki są bardziej widoczne od tych mniejszych. 

W sklepach można też od razu zamówić dodatki do znaków drogowych jak obejmy, słupki przeznaczone do ich montażu.

Ceny zakupu znaków drogowych wynoszą najczęściej od około 60 złotych za mniejsze znaki, natomiast te o dużych wymiarach to wydatek od około 200 złotych wzwyż. Aktualne cenniki można znaleźć już teraz na stronach internetowych producentów.