atcars.pl

motoryzacja, transport, logistyka

zagrzybiona klimatyzacja
Motoryzacja

Zagrzybiona klimatyzacja – jak temu zapobiegać?

Posiadanie samochodu wiąże się z różnymi obowiązkami. Wśród nich można wymienić nie tylko okresowe dokonywanie przeglądów, uzupełnianie paliwa, sprawdzanie płynów eksploatacyjnych, ale też takie kwestie jak na przykład czyszczenie zagrzybionej klimatyzacji.

Klimatyzacja w samochodzie

Często klienci zastanawiają się, czy inwestować w klimatyzację w samochodzie. Oczywiście ten element podwyższa cenę całego pojazdu. Jednak wydaje się, że latem klimatyzacja w aucie jest niezastąpiona. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej tolerancji na wysokie temperatury oraz czasu, jaki spędza się we wnętrzu pojazdu. Jeżeli ktoś jeździ latem na dalekie trasy, to raczej nie powinien szukać tutaj oszczędności. Jeśli ktoś jeździ latem okazjonalnie, na przykład tylko kilka minut w jedną stronę do pracy, to może ewentualnie zakupić samochód bez klimatyzacji, na próbę i sprawdzić jak takie rozwiązanie będzie funkcjonowało w jego przypadku.

Obowiązki przy klimatyzacji

Kierowca, który posiada samochód z klimatyzacją musi pamiętać o jej okresowym czyszczeniu. Inaczej przebywanie we wnętrzu takiego pojazdu będzie bardzo niebezpieczne dla zdrowia samego kierowcy i pasażerów. Grzyb jest tak samo szkodliwy w mieszkaniu, jak też w samochodzie. Oddychanie w takim środowisku powoduje mnóstwo problemów zdrowotnych. Począwszy od problemów z płucami, aż do rozwoju nowotworów. Dlatego też najlepszą drogą jest tutaj zapobieganie. Zagrzybiona klimatyzacja szkodzi zarówno dzieciom, jak i dorosłym i nie wolno dopuścić do takiego stanu. Czyszczenie tego elementu warto na stałe wpisać sobie w kalendarz i pilnować wykonania tego zadania. Ekspert doradzi, jak często należy czyścić dany model, ponieważ może być to zależne od kilku czynników.

Czy stać mnie na samochód

Decydując się na zakup konkretnego samochodu trzeba wziąć pod uwagę jego koszty eksploatacyjne. Im więcej gadżetów i funkcji, tym większe koszty związane z utrzymaniem pojazdu. Dlatego też trzeba brać siły na zamiary i absolutnie nie kupować samochodu, na którego części zamienne kierowcy nie stać. To podstawowa zasada w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do okresowych zadań i obowiązków, jakie kierowca musi wykonać w związku z posiadanym pojazdem, zawsze można skontaktować się z zaufanym mechanikiem. On najlepiej zna wszystkie marki samochodów i z pewnością dobrze doradzi. Samochód nie bez powodu bywa nazywany skarbonką bez dna, ale jest niezwykle potrzebny w codziennym życiu i zdecydowanie warto go posiadać.